Skip to content Skip to footer

Maciej Gładysz
Data i miejsce urodzenia: 28.04.2008r., Tarnów (PL)
Rodzina: Mama Joanna, Tata Adam, Siostra Natalia
Wzór sportowca: Charles Leclerc, Robert Kubica
Hobby: boks, rower, ninja warrior
Zespół: Ricky Flynn Motorsport
Polski Związek Motorowy: Członek Kadry Narodowej

WAŻNE OSIĄGNIĘCIA:

2022:

4. miejsce Mistrzostwa Świata FIA – Włochy
Mistrz Champions of the Future (Winter Series)
vice Mistrz WSK Euro Series

2021:
Mistrz FIA Karting Academy Trophy 

2020:
Mistrz WSK Open Cup
III miejsce Trofeo Andrea Margutti
II vice Mistrz Rok Cup Superfinal
II vice Mistrz WSK Super Master Series

2019:
Kartingowy Mistrz Polski Młodzików
Mistrz Rok Cup Poland
vice Mistrz Rok Cup Italia final – (Adria) Włochy
II miejsce WSK Super Master Series – (Sarno) Włochy
I miejsce Rok Cup Italy Nord – (Adria) Włochy

2018:
Kartingowy vice Mistrz Polski Młodzików
II vice Mistrz Rok Cup Poland

2017:
Mistrz Rotax Max Challenge
Mistrz Polski Młodzików
Kartingowy Mistrz Polski

Maciej Gładysz, 15-letni kierowca kartingu wyczynowego pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach rajdowych i wyścigowych. Jego dziadek, Janusz, rywalizował na odcinkach specjalnych, a tata Adam jest wielokrotnym wyścigowym mistrzem Polski. Maciej wychowując się na torach wyścigowych całej Europy odziedziczył rodzinny talent. W latach 2017-19 nominowany do Akademii Orlen Team, a od roku 2018 członek Kadry Narodowej. 

Był prawdziwym objawieniem sezonu 2017. Maciek wygrał pięć z siedmiu pucharowych rund. Tarnowianin był poza konkurencją i sięgnął po tytuł kartingowego mistrza Polski już w drugim roku swoich startów. W sezonie 2017 niezwykły talent poparty ciężką pracą dał zwycięstwa w klasyfikacjach mistrzostw Polski, pucharu Polski i mistrzostw młodzików. 

Młody kierowca zaliczył również znakomity występ w Finale Światowym – Rotax Grand Finals na torze Portimao w Portugali. 

W sezonie 2018, Maciek w zespole Parolin Poland by WTR, startował już nie tylko w Polsce, ale również we Włoszech wśród bardziej doświadczonych zawodników kartingowych z wielu krajów, dalej odnosząc sukcesy. Wartymi odnotowania są poczynania Gładysza w najbardziej prestiżowych włoskich rozgrywkach, jakimi są WSK (World Series Karting). Tam Polak zawsze zaliczał się do grona najszybszych debiutantów i kwalifikował się do finałowych wyścigów ze 100% skutecznością. Znakomite występy i równa jazda przełożyły się na powołanie do Kadry Narodowej oraz ponownej nominacji do Akademii Orlen Team. W najliczniej obsadzonej klasie Maciej sięgnął po tytuł wicemistrza Polski oraz II wicemistrza Rok Cup Poland. Z powodzeniem wystartował również we włoskim Pucharze Jesieni Trofeo D’Autunno, oraz Finale Światowym Rok Cup International Final we włoskim Lonato. 

Rok 2019 to czas kolejnych sukcesów w karierze utalentowanego Macieja Gładysza. Młody tarnowianin zgarnął wszystko, co było do zgarnięcia w naszym krajowym czempionacie, sięgając po tytuł mistrza Rok Cup Poland oraz triumfując w Mistrzostwach Polski Młodzików. W tym też sezonie Maciej Gładysz ponownie uczestniczył w licznych rundach w najtrudniejszych i najbardziej konkurencyjnych zawodach w świątyni europejskiego kartingu – Włoszech. Dzięki szybkiej i równej jeździe tarnowianin wywalczył tytuł wicemistrza Rok Cup Italia, finiszował na 2. miejscu w WSK Super Master Series w Neapolu, oraz zdobył 1 miejsce w Rok Cup Italy Nord w słynnej Adrii. W gromadzącym najszybszych zawodników z całego sezonu Rok Cup Superfinal w włoskim Lonato Maciej ostatecznie zajął 6. miejsce, jednak na ostateczne rozstrzygnięcie duży wpływ miała kolizja z jednym z rywali w finałowym wyścigu, do którego startował z pole position, jednak w walce o podium jeden z rywali wypchnął go poza tor, czego efektem była „dopiero” 6. pozycja. 

Sezon 2020 rozpoczął się bardzo udanie dla Macieja. W grudniu 2019 został zaproszony do współpracy już z fabrycznym włoskim zespołem Parolin Racing, z którym podpisał kontrakt na starty w 2020 roku. Znakomite występy na inaugurację sezonu w WSK Champions Cup, wygrane kwalifikacje, zwycięstwa w wyścigach potwierdziły duży potencjał Maćka.Czwarte miejsce w prestiżowej 25 edycji Winter Cup we Włoszech. Ponadto jeden z największych sukcesów Maćka to zdobycie tytułu II vice Mistrza WSK Super Master Series. To jedna z najbardziej prestiżowych i stających na najwyższym światowym poziomie seria, w której startowało w Macieja kategorii blisko 100 najlepszych zawodników z kilkudziesięciu krajów świata, zakończone miejscem na podium. Maciej w październiku 2020 wystartował jeszcze w Rok Cup Superfinal na torze we włoskiej Franciacorta koło Mediolanu, gdzie wśród 84 zawodników zajął w finale III miejsce, tym samym zdobywając tytuł II v-ce mistrza. Kolejne bardzo ważne międzynarodowe zawody to 31 edycja Trofeum Andrea Margutti. 

Do tej pory na podium tej imprezy stał tylko jeden Polak, a był nim sam Robert Kubica w 1998 roku. Dwadzieścia dwa lata po nim we włoskim Castelletto, Maciej Gładysz po niezwykle zaciętym finale zajął 3. miejsce i uzyskał najszybszy czas okrążenia wyścigu. 

Niewątpliwie zwieńczeniem długiego i pracowitego sezonu 2020 było zwycięstwo w najmocniejszej lidze kartingowej Świata, serii World Series Karting Open Cup, gdzie Maciej w pięknym stylu wygrał pierwszą rundę, natomiast w drugiej znalazł się w ścisłej czołówce, co dało mu tytuł Mistrza WSK Open Cup 2020. Stając na podium jako zwycięzca odegrano hymn Mazurka Dąbrowskiego. Tuż po zakończeniu sezonu, końcem listopada, Maciej i kilku innych polskich kierowców kartingowych, których wspiera PKN Orlen, wzięli udział w testach zorganizowanych przez Sauber Motorsport. Ten szwajcarski koncern wyłonił dwójkę polskich kartingowców, których zaprosił do zespołu Sauber Karting Team. Maciej Gładysz został oceniony najwyżej w testach i przyjął ofertę Saubera na 2021 sezon. 

W rozgrywkach w sezonie 2021 Macieja Gładysza zobaczymy więc w drużynie, która w roku 2020 zdobyła mistrzostwo Europy. Ostatnie wyścigi z teamem Parolin pojechał jeszcze w styczniu 2021, startując gościnnie na zaproszenie amerykańskiej ekipy Parolin na Florydzie w mistrzostwach z cyklu Florida Winter Tour.  

Sezon 2021 był niewątpliwie bardzo długi i wymagający. Maciej Gładysz debiutował w nowej klasie OK Junior. Po raz pierwszy w historii polski kierowca został zwycięzcą prestiżowej serii FIA Karting Academy Trophy. Reprezentant Polski, Orlen Team i PZM doskonale zaprezentował się we wszystkich rundach tego prestiżowego cyklu we Włoszech, Niemczech i w Szwecji zostając Mistrzem wśród 51 najlepszych kierowców z 50 krajów świata. Puchar za zdobycie mistrzostwa, odebrał na grudniowej prestiżowej Gali Sportu „FIA Prize Giving Award 2021” w Paryżu. 

Na sezon 2022 Maciej podpisał kontrakt z uważanym za najlepszy na świecie angielskim zespołem Ricky Flynn Motorsport. Samo zakwalifikowanie się Macieja do tego teamu to już ogromna nobilitacja i świadectwo poziomu Macieja. Początek roku 2022 rozpoczął się bardzo pozytywnie, już w trzecim wyścigu sezonu Maciej odniósł zwycięstwo w serii Champion of the Future Winter Series. Maciej wygrał również II rundę najbardziej prestiżowej serii WSK Euro Series, a swój poziom i talent sportowy potwierdził podczas Mistrzostw Świata FIA na włoskim torze Sarno zajmując 4 miejsce wśród 109 zawodników z 49 krajów świata. 

Jako ciekawostkę można podać, że wychowankami teamu Ricky Flynn Motorsport, jest aż czterech obecnych kierowców Formuły 1: Lando Norris oraz Oscar Piastri- McLaren Racing Team Zhou Guanyu – Alfa Romeo F1 Team czy Logan Seargant – Willims Racing. 

Starty Macieja w tym teamie, gdzie jest uważany za kierowcą numer 1, są niepowtarzalną szansą Polaka w drodze do królowej motorsportu jakim jest Formuła 1.

Maciej Gładysz prędkość ma we krwi, jego dziadek Janusz, w latach ’70 startował w rajdach samochodowych a w latach 2005-2006 oraz 2013-2015 stworzył bezprecedensowy jak na warunki tej części Europy cykl wyścigowy Volkswagen Golf Cup. Tata Adam jest wielokrotnym wyścigowym mistrzem Polski, który startował z sukcesami między innymi w Scirocco R-Cup oraz cyklu Porsche GT3 CCCE, zaś siostra Maćka, Natalia również z powodzeniem ścigała się w kartingu. Wujek Marcin to zawodnik, który także odnosił sukcesy na torach wyścigowych, a w ostatnim czasie oglądaliśmy go na trasach Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski.

Copyright © 2023 by maciejgladysz.pl