Skip to content Skip to footer

Maciej Gładysz
Data i miejsce urodzenia: 28.04.2008r., Tarnów (PL)
Rodzina: Mama Joanna, Tata Adam, Siostra Natalia
Wzór sportowca: Charles Leclerc, Robert Kubica
Hobby: boks, rower, ninja warrior
Zespół: Ricky Flynn Motorsport
Przynależność klubowa: TTSK K-Team Tarnów

WAŻNE OSIĄGNIĘCIA:

2022:

4. miejsce Mistrzostwa Świata
Mistrz Champions of the Future (Winter Series)
vice Mistrz WSK Euro Series

2021:

Mistrz FIA Karting Academy Trophy 

2020
Mistrz WSK Open Cup
III miejsce Trofeo Andrea Margutti
II vice Mistrz Rok Cup Superfinal
II vice Mistrz WSK Super Master Series

2019
Mistrz Polski Młodzików
Mistrz Rok Cup Poland
vice Mistrz Rok Cup Italia | Adria (ITA)
II miejsce WSK Super Master Series | Napoli (ITA)
I miejsce Rok Cup Italy Nord | Adria (ITA)

2018
vice Mistrz Polski Młodzików
II vice Mistrz Rok Cup Poland

2017
Mistrz Rotax Max Challenge
Mistrz Polski Młodzików
Kartingowy Mistrz Polski

Maciej Gładysz, 12-letni kierowca kartingowy pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach rajdowych i wyścigowych. Jego dziadek, Janusz, rywalizował na odcinkach specjalnych, a tata Adam jest wielokrotnym wyścigowym mistrzem Polski. Maciej wychowując się na torach wyścigowych całej Europy odziedziczył rodzinny talent. W latach 2017-19 nominowany do Akademii Orlen Team, a od roku 2018 członek Kadry Narodowej.

Był prawdziwym objawieniem sezonu 2017. Maciek wygrał pięć z siedmiu pucharowych rund, w jednej notując drugą pozycję, w kolejnej trzecią. Tarnowianin był poza konkurencją i sięgnął po tytuł kartingowego mistrza Polski już w drugim roku swoich startów. W sezonie 2017 niezwykły talent poparty ciężką pracą dał zwycięstwa w klasyfikacjach mistrzostw Polski, pucharu Polski i mistrzostw młodzików. Młodziutki tarnowianin zaliczył również znakomity występ w Finale Światowym – Rotax Grand Finals. W sezonie 2018, Maciek w zespole Parolin Poland by WTR, startował już nie tylko w Polsce, ale również we Włoszech w kategorii dla bardziej doświadczonych zawodników – Mini Rok i Mini 60, dalej odnosząc sukcesy. Wartymi odnotowania są poczynania Gładysza w najbardziej prestiżowych włoskich rozgrywkach, jakimi są WSK (World Series Karting). Tam Polak zawsze zaliczał się do grona najszybszych debiutantów i kwalifikował się do finałowych wyścigów ze 100% skutecznością. Znakomite występy i równa jazda przełożyły się na powołanie do kadry narodowej oraz ponownej nominacji do Akademii Orlen Team. W najliczniej obsadzonej klasie Maciej sięgnął po tytuł wicemistrza Polski oraz II wicemistrza Rok Cup Poland. Z powodzeniem wystartował również we włoskim Pucharze Jesieni Trofeo D’Autunno, oraz Finale Światowym Rok Cup International Final we włoskim Lonato.

Rok 2019 to czas największych sukcesów w karierze utalentowanego Macieja Gładysza. Młody tarnowianin zgarnął wszystko, co było do zgarnięcia w naszym krajowym czempionacie, sięgając po tytuł mistrza Rok Cup Poland w kategorii Mini ROK oraz triumfując w Mistrzostwach Polski Młodzików. W sezonie 2019 Maciej Gładysz ponownie uczestniczył w licznych rundach w najtrudniejszych i najbardziej konkurencyjnych zawodach w stolicy europejskiego kartingu – Włoszech. Dzięki szybkiej i równej jeździe tarnowianin wywalczył tytuł wicemistrza Rok Cup Italia, po drodze finiszując na 2. miejscu w WSK Super Master Series w Neapolu, na 1. miejscu w Rok Cup Italy Nord w słynnej Adrii. W gromadzącym najszybszych zawodników z całego sezonu Rok Cup Superfinal Maciej Gładysz ostatecznie zajął 6. miejsce, jednak na ostateczne rozstrzygnięcia duży wpływ miała kolizja z jednym rywali w finałowym wyścigu, do którego tarnowianin startował z pole position. W połowie wyścigu Gładysz wciąż zajmował pozycję lidera, jednak w walce o podium jeden z rywali wypchnął go poza tor, czego efektem była „dopiero” 6. pozycja w Rok Cup Superfinal w Lonato.

Sezon 2020 rozpoczął się bardzo udanie dla Macieja. W grudniu 2019 został zaproszony do współpracy z fabrycznym zespołem Parolin Racing, z którym podpisał kontrakt na starty w 2020 roku. Znakomite występy na inaugurację sezonu w WSK Champions Cup. Wygrane kwalifikacje, zwycięstwa w wyścigach potwierdziły duży potencjał Maćka.
Czwarte miejsce w prestiżowej 25 edycji Winter Cup na torze we włoskim Lonato.Jeden z największych sukcesów Maćka to zdobycie tytułu II vice Mistrza WSK Super Master Series. Jedna z najbardziej prestiżowych i stających na najwyższym Światowym poziomie zawodów seria, w której startuje w Macieja kategorii blisko 100 najlepszych zawodników z kilkudziesięciu krajów Świata. Możemy wymienić znakomite wyścigi w mistrzostwach Włoch i finały zakończone na podium.
Maciej w Październiku wystartował w Rok Cup Superfinal na torze we włoskiej Franciacorta, gdzie wśród 84 zawodników w kategorii Mini Rok, zajął w finale III miejsce, tym samym zdobywając tytuł II v-ce mistrza.Kolejne bardzo ważne międzynarodowe zawody to 31 edycja Trofeum Andrea Margutti.
Do tej pory na podium tej imprezy stał tylko jeden Polak, a był nim sam Robert Kubica w 1998 roku. Dwadzieścia dwa lata po nim we włoskim Castelletto, Maciej Gładysz po niezwykle zaciętym finale zajął 3. Miejsce w zawodach i uzyskał najszybszy czas okrążenia wyścigu.

Niewątpliwie zwieńczeniem długiego i pracowitego sezonu 2020 było zwycięstwo w najmocniejszej lidze kartingowej Świata, serii WSK Open Cup.
Maciej Gładysz w pięknym stylu wygrał pierwszą rundę, natomiast w drugiej znalazł się w ścisłej czołówce, co dało mu tytuł Mistrza WSK Open Cup 2020. Odegrano hymn Mazurka Dąbrowskiego.
Warto wspomnieć że Maciek jest dopiero drugim Polakiem, który wygrał tą międzynarodową serię w historii startów. Pierwszym Polakiem był Karol Basz, który został mistrzem w 2015 roku.
Tuż po zakończeniu sezonu, końcem listopada, Maciej i kilku innych polskich kierowców kartingowych, których promuje PKN Orlen, wzięli udział w testach zorganizowanych przez Sauber Motorsport. Ten szwajcarski koncern ściśle współpracujący z Orlenem wyłonił dwójkę polskich kartingowców, których zaprosił do zespołu Sauber Karting Team.
Maciej Gładysz został oceniony najwyżej w testach i przyjął ofertę Saubera na ten sezon.
W rozgrywkach w sezonie 2021 Macieja Gładysza zobaczymy więc w drużynie, która w roku 2020 zdobyła mistrzostwo Europy. Niestety, wiązało się to jednak z rozstaniem z ulubioną ekipą fabryczną – Parolin Racing Kart, w której Maciek Gładysz święcił ostatnio swoje największe sukcesy. Ostatnie wyścigi z Parolinem pojechał jeszcze w styczniu, startując na zaproszenie amerykańskiej ekipy Parolin na Florydzie w imprezie z cyklu Florida Winter Tour, jednej z najbardziej znanych w USA.

Sezon 2021 był niewątpliwie bardzo długi i wymagający. Macieja Gładysz debiutował w nowej klasie OK Junior.
Po raz pierwszy w historii polski kierowca został zwycięzcą prestiżowej serii FIA Karting Academy Trophy. Reprezentant Polski, Orlen Team i PZM doskonale zaprezentował się we wszystkich rundach tego prestiżowego cyklu i został najlepszym kierowcą wśród 50 zawodników z całego świata.
Puchar za zdobycie mistrzostwa, odebrał na grudniowej prestiżowej Gali Sportu „FIA Prize Giving Award 2021” w Paryżu.
Ponadto zawodnika Orlen Team mogliśmy zobaczyć w akcji w mistrzostwach Europy i Świata oraz serii World Series Karting.

Maciej Gładysz prędkość ma we krwi, jego dziadek Janusz, w latach ’70 startował w rajdach samochodowych a w latach 2005-2006 oraz 2013-2015 stworzył bezprecedensowy jak na warunki tej części Europy cykl wyścigowy Volkswagen Golf Cup. Tata Adam jest wielokrotnym wyścigowym mistrzem Polski, który startował z sukcesami między innymi w Scirocco R-Cup oraz cyklu Porsche GT3 CCCE, zaś siostra Maćka, Natalia również z powodzeniem ścigała się w kartingu. Wujek Marcin to zawodnik, który także odnosił sukcesy na torach wyścigowych, a w ostatnim czasie oglądaliśmy go na trasach Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski.

 

Copyright © 2022 by maciejgladysz.pl